Blog o poistení
Ako sa správne poistiť do zahraničia?
Najjednoduchší, najpohodlnejší, časovo nenáročný, najlacnejší a po všetkých stránkach najefektívnejší spôsob uzavretia cestovného poistenia je online dojednanie prostredníctvom nášho porovnávača cestovného poistenia.
Pred uzavretím poistnej zmluvy cestovného poistenia by ste si mali vyjasniť niekoľko vstupných požiadaviek, odzrkadľujúcich vaše poistné potreby, aby poistenie bolo nastavené „akurátne“. Je predsa rozdiel, či sa poisťujete ako rodinka na dovolenku do Chorvátska alebo ako živnostník - zvárač, ktorý bude pracovať v Nemecku pri montáží vysokých stožiarov.
Tu je niekoľko dôležitých vstupných parametrov, ktoré určujú krytie a cenu cestovného poistenia.
- Územná platnosť – musím si vyjasniť, kam cestujem alebo v ktorých krajinách budem tráviť čas. Tejto téme sa podrobnejšie venujeme tu.
- Limit poistného plnenia pri poistení liečebných nákladov a v pripoistení zodpovednosti za škodu. Keď cestujem do chudobnejšej krajiny, stačí mi bežný limit, napr. aj 120 000 €, keď však je mojou destináciou niektorá ekonomicky vyspelá krajina, potrebujem krytie bez limitu poistnej sumy. Toto platí najmä pre anglosaské krajiny a dupľovane pri cestách do USA. Keď idem na lyžovačku do Savojských Álp, pozriem sa na limit poistenia zodpovednosti pre prípad, že nešťastnou náhodou zrazím iného lyžiara a spôsobím mu vážnu ujmu na zdraví.
- Stanovenie rizikovej skupiny – budem pracovať vo výškach alebo idem len na dovolenku. Budem sa na dovolenke potápať? Skočím si občas s padákom? Pozor na výluky!
- Doba poistenia. Začiatok poistenia by mal byť deň prekročenia hraníc zo Slovenska do zahraničia a koniec poistenia zasa deň, kedy prekračujem slovenskú hranicu späť. Keď dopredu neviem, kedy sa vrátim (pri mori sa mi s rodinou zapáči), radšej stanovím neskorší dátum návratu. Ak by sa stalo, že si pobyt predĺžim, ale poistná doba končí skôr, poistenie je možné predĺžiť, ale pravidlá majú poisťovne rôzne. V takom prípade radšej volajte našu infolinku alebo nám napíšte včas, čiže ešte pred vypršaním poistky. Pokiaľ cestujem častejšie, prepočítam si ceny celoročných kariet v jednotlivých poisťovniach a porovnám ich s cenami za predpokladané krátkodobé cesty alebo pobyty.
- Typ celoročnej karty. Každá poisťovňa, ktorá ponúka celoročné cestovné poistenie, má stanovený iný maximálny počet dní nepretržitého pobytu v zahraničí, kedy sa hovorí o celoročnom poistení s opakovanými výjazdami alebo viacnásobnými cestami (multiple trip). Napr. Allianz alebo AXA majú pobyt do 90 dní, iné poisťovne len 45 alebo 30 dní. Ak teda plánujete byť v zahraničí nepretržite viac ako 90 dní, je nutné si zvoliť celoročnú kartu s nepretržitým pobytom, ktorá je drahšia ako typ karty s opakovanými cestami.
- Platnosť poistenia. Pred začiatkom cesty musím zaplatiť jednorazové poistné, a to je najlepšie online – platobnou kartou alebo niektorým nástrojom automatického internet bankingu /Tatrapay, VÚB ePlatby, UniPlatba, atď.) Pri obchode na diaľku nič nepodpisujete, poistenie vzniká zaplatením poistného. Keď zaplatíte iným spôsobom, riskujete, že peniaze prídu na účet až po vzniku poistnej udalosti, teda v čase neexistencie poistného krytia.
V prípade akýchkoľvek pochybností alebo otázok volajte na našu infolinku 0940 616 817. Každú špeciálnu požiadavku vyriešime.
Zverejnené: 07.08.2015